Робота з травматичними зображеннями та відео: розробка стандартної робочої процедури

Технік працює у кімнаті отримання даних, куди стікається відео-потік телевізійних ефірів з усього світу, під час заходу з нагоди відкриття нової редакції телевізійних мереж Univision та Fusion у Доралі, Флорида, 28 серпня 2013 року.

Перш ніж читати далі, переконайтеся, що ви ознайомилися з рекомендаціями Дарт-центру щодо роботи з травматичними зображеннями (LINK). Вони охоплюють такі теми:

 • Чому перегляд матеріалу, навіть далеко від описаних подій, задіює біологічні тривожні системи організму;

 • Чому, попри власну стійкість, журналісти повинні вживати заходів, щоб захистити себе від потенційно несприятливих наслідків травми;

 • Чому корисно думати про травматичні зображення та відео, як про різновид радіаційного випромінювання, вплив якого залежить від дози;

 • Важливіть мінімізації непотрібного контакту із травматичним матеріалом;

 • Необхідність мати ритуали турботи про себе та підтримувати соціальні зв’язки.     

Цей посібник більш детально розглядає конкретні процедури роботи із зображеннями та відео.

Травматичний контент, створений користувачами (UGC), може вимагати нашої уваги так, що ми можемо і не усвідомлювати цього. Іноді ми можемо відчувати, ніби мусимо відвести погляд; в іншому разі разі — почуватися заcкоченими, ніби  сам матеріал змушує нас дивитися. Криваві зображення не просто розповідають нам, що сталося в певному місці та в певний час, вони впливають (і досить тонко) на те, як ми сприймаємо, обробляємо та переживаємо цю інформацію. Коли нам доводиться стикаєтися з візуальним жахом, часто ми відчуваємо себе менш інтелектуально спроможним, і, як наслідок, з більшою ймовірністю застрягаємо на обмежених вимірах цієї історії.

Опиратися цьому ефекту важливо як для того, щоб зберегти здатність до адекватної оцінки новин, так і з міркувань турботи про себе. Із досліджень впливу травматичних подій ми знаємо, що чим більше відчуття контролю люди мають над тим, як вони переживають травматичний вплив, тим стійкішими вони стають.[1] Прості ритуали, паузи на обмірковування та інші дії, які віддаляють вас від травматичного контенту, можуть допомогти випестувати відчуття, що саме ви керуєте матеріалом, а не він вами.


ТАКТИКА: РОБОТА З ФОТО ТА ВІДЕО

Нижче наводимо кілька варіантів того, як ви можете працювати з візуальним матеріалом, що надходить. Не усі ідеї відповідатимуть вашій ситуації чи вашій роботі, тож не бійтесь експериментувати.

Крок 1. натисніть кнопку «пауза»

Якщо ви знаєте, що матеріал буде важким для психіки, краще не беріться за нього, не пригадавши алгоритм поводження з такими матеріалами. Якщо ж він заскочив вас зненацька, негайно натисніть кнопку «пауза», щоб зупинити тенденцію "руху на автопілоті». Якщо ви працюєте з відео, оберіть для заставки кадр, який не є травмуючим.

Крок 2. відволічіться, а потім ухвалюйте рішення

Прості ритуалізовані дії можуть бути хорошими «відполікаючими факторами»: спосіб звільнити «простір» у голові, трохи відсторонитися та переконатися, що ви  обдуманого підходитимете до наступних етапів взаємодії. Для вашої власної робочої процедури ви можете розглянути наступні дії, до який можна вдатися, перш ніж повернутися до роботи із зображеннями.

 • Подивіться з іншої позиції, наприклад, підведіться та подивіться на екран здалеку. Виглянути у вікно, або подивитися на щось живе, як-от на листя чи кімнатну рослину, може посилити ефект «перезавантаження».[2]

 • Створіть для себе броню, надягнувши yявний захисний костюм, наприклад дощовик, або уявивши поміж собою та екраном куленепробивне скло. Розслідувачі кримінальних злочинів використовують подібні техніки. 

 • Зробіть один або кілька глибоких вдихів. Працюючи з екраном, ми зазвичай дихаємо більш поверхнево та уривчасто. Глибокі діафрагмальні вдихи допомагають вгамувати реакції організму на дистрес, такий метод  використовують різні фахівці в умовах високого стресу. Дихайте животом, повільно вдихайте через ніс і видихайте через рот, роблячи видих дещо довшим, ніж вдих. Варіанти цієї техніки військові називають «тактичним диханням».

Актуальні питання, які слід собі поставити:

 • Наскільки мені необхідно це зараз бачити? Якщо у вас є вибір, краще не працювати з таким матеріалом, коли ви втомилися. Крок 6 нижче містить більше подробиць.

 • Мені потрібно бачити усе, чи можна обійтися окремими розділами?

 • Чи потрібно мені це бачити взагалі? Як цей матеріал вписується у мої цілі пояснити події чи розповісти історію? Якщо ви знаєте, що цей матеріал застарілий, не може бути використаний або не має реального відношення до ваших цілей, краще з ним взагалі не взаємодіяти.

Крок 3. налаштуйте свій комп’ютер

Змінивши те, як ви переглядаєте матеріал, ви можете трохи відсторонитися від нього. Для цього можна спробувати:

 • Змінити положення робочого вікна, зменшити його. Це змінює наративний потік матеріалу, дає можливість трохи віддалитися.

 • Знизити гучність або взагалі її вимкнути. Часто звук має найбільший вплив з усього відео. Ви завжди можете знову ввімкнути його, якщо у цьому буде потреба.

 • Зменшити яскравість кольорів, відрегулювавши параметри насиченості (якщо обладнання дозволяє). Якщо зменшити насиченість до нуля, зображення стане чорно-білим.

Крок 4. будьте активними та мисліть аналітично

Якщо ви дивитеся відео, щоб перевірити певну інформацію, вам може знадобитися уважно переглянути його в режимі реального часу з увімкненим звуком. Але зважте, чи це справді необхідно для вашого поточного завдання – можливо, це просто сила звички. Ось кілька варіантів для мінімізації непотрібного впливу:

 • Робіть нотатки, щоб звести до мінімуму необхідність багаторазово переглядати страшні кадри, які ви вже бачили. Якщо ви порівнюєте відео чи зображення, може виявитися, що часткові скріншоти одягу, архітектурних особливостей або облич злочинців — це все, що вам потрібно, щоб відстежити місце розташування або порівняти кадри з іншим відео.

 • Прокрутіть запис або перетягніть курсор по часовій шкалі, щоб знайти найжахливіші частини. Якщо немає гостої необхідності детально їх розглядати, то і не робіть цього.

 • Пограйтесь з регулятором звуку. Якщо вам потрібно прослухати аудіо, регулюйте гучність вгору і вниз, ніби налаштовуєте старомодне радіо на потрібну станцію.

 • Заблокуйте найбільш неприємні частин зображення, щоб ви могли ефективніше працювати з іншими. Подумайте про використання тимчасової ретуші – наприклад чорного прямокутного блоку, якщо дозволяє програмне забезпечення; або, в якості низькотехнологічного рішення, спробуйте притулити до екрана книгу чи шматок картону. Іноді найважчі для сприйняття речі — це не зображення самої травми. Наприклад, складнішим може бути зображення дитячих особистих речей або одягу, якщо вони нагадують вам про ваших власних дітей.

 • Поради для редакторів документальних фільмів: уникайте використання закільцьованого відео (бумерангу) або динамічної обрізки під час кадрування зображень смерті або частин тіла; і зважте, який кадр ви оберете для заставки, нехай він буде менш напруженим. (Але не забудьте позначити кольором, відмітити або підписати відео-ролики так, щоб було зрозуміло, що вони містять тривожний контент.) Використовуйте тимчасову ретуш, де це можливо, щоб уникнути зайвих повторних переглядів. Можливо, ви захочете обговорити зі своїм продюсером, як обрати найкращий час для роботи над особливо травматичними сценаріями. В ідеалі, не працювати з такими сценами, коли ви втомилися. Дивіться крок 6 для детальної інформації.

 • Поради для перекладачів: Навіть якщо вам доводиться ретельно слухати аудіо для перекладу, поекспериментуйте та знайдіть спобіб трохи відсторонитися з метою власного захисту. Наприклад, якщо ви робите транскрипт, можна спробувати дивитися в сторону, коли друкуєте, або фокусуватися на якійсь абстрактній характеристиці мовця, скажімо, на акценті, або особливості добору слів. Працюючи з відео злочинів та злочинців, деякі журналісти вважають помічним подумки зменшувати їхню значимість та вважати їх неадекватними, а не могутніми. Також може допомогти гумор. Переконайтесь, що не забуваєте про регулярні перерви, і вам не доводиться працювати з важким матеріалом, коли ви втомлені. Дивіться крок 6 нижче. 

Крок 5. подбайте про своїх колег по цеху: документуйте та позначайте складний контент

Ніколи не передавайте травматичний контент колезі без попередження про його характер. Люди стійкіше дають собі раду із складним контентом, якщо вони мають змогу попередньо налаштувати свою внутрішню систему захисту. Файли на сервері слід маркувати відповідно до їхнього змісту, а найкраще — обмежити до них доступ, щоб мінімізувати шанси того, що ваші колеги випадково на них натраплять. 

Розгляньте можливість: 

 • Додати стандартний і чіткий підпис у темі електронних листів та у реєстрах. Наприклад: “ОБЕРЕЖНО: МІСТИТЬ/ПОСИЛАННЯ НА ТРАВМАТИЧНИЙ КОНТЕНТ”

 • Додати короткий опис матеріалу у супровідній записці, наприклад «частини тіла”, “ознаки тортур”, “обезголовлення”, тощо. Вкажіть, якщо фото чи відео містить насильство над дітьми, чи сексуальне насильство. 

 • Позначити тайм-коди найгірших частин відео. Це дозволить людям пропускати частини відео, яких їм не треба дивитися.

Крок 6. робіть перерви щоразу, як втрачаєте концентрацію

Дослідження показують, що ми найбільш вразливі до емоційного перевантаження, коли починаємо відчувати втому. Нейробіологи також вважають, що коли ми втомлені і не повністю використовуємо більш аналітичні функції нашого мозку, ми з більшою ймовірністю можемо «записувати» травматичні зображення так, що вони повертатимуться нічними кошмарами або нав’язливими образами. (Наприклад, коли ви повертаєтесь до кадру, бо вам здається, що ви бачили потенційного нападника краєм ока – чи якийсь інший елемент матеріалу, з яким ви працюєте – тільки щоб виявити, що там нічого немає.)[3] Якщо ви відчуваєте себе втомленим, схвильованим або розсіяним, ніколи не дозволяйте матеріалу текти крізь вас та вашу свідомість; зробіть щось, щоб змінити цю ситуацію. Допомогти можуть наступні стратегії:

 • Робити перерви, відволікатися від екрану та змінювати свою позицію. Подихати свіжим повітрям та трохи порухатися, пройтися — це завжди добра ідея. (Якщо ваш керівник не розуміє, навіщо це вам потрібно, поясніть йому та перешліть йому/їй цей посібник.)

 • Турбуватися про базові фізичні потреби. Відсутність нормального харчування, пропускання прийомів їжі, недостатнє вживання води та надмірне вживання кофеїну можуть погіршити здатність мозку ефективно давати собі раду із емоційно складним контентом.  

 • Виділити час на усвідомлене дихання. Спробуйте зробити п’ять чи більше глибоких вдихів діафрагмою. Дивись Крок 2 вище.

 • Розуміти, як ви почуваєтесь. Просте розуміння та називання власних фізичних та емоційних реакцій може допомогти посилити відчуття контролю. І не варто недооцінювати цінність відкритості з колегами щодо важкого характеру матеріалу, з яким ви маєте справу. Це також може спонукати інших бути більш активними у турботі про себе.

 • Використовуйте загальноприйняту техніку заземлення, якщо ви «зависаєте», «пливете» чи відчуваєте, що вас поглинає контент, з яким працюєте. Допомогти можуть прості дії, такі як відірватися від екрану і оглянути кімнату або подивитись у вікно, щоб нагадати собі, що події, зображені на відео, відбуваються не тут, навколо вас. Але якщо це не спрацьовує, спробуйте інші більш грунтовні прийоми, наприклад, зворотній рахунок, спробу згадати колір ваших шкарпеток, або підрахунок певної категорії предметів у кімнаті. Дії, які повертають вам зв’язок зі власним тілом – наприклад, потягання, потискання, струшування руками чи ногами або техніки самомасажу, наприклад, натискання стиснутим кулаком – можуть подолати це відчуття надмірного напруження або відстороненості.

 • Використовуйте гумор як механізм дистанціювання. Жарти над жахливими речами можуть допомогти вам відновити рівновагу, а також знизити напругу та підтримати товариськість у похмурі моменти. Однак з чорним гумором слід бути обережним. Не нав’язуйте його людям, яким не близький такий вид гумору, або тим, хто не входить до вашої основної робочої групи, наприклад, стажерам, новим співробітникам та представникам громадськості — людям, які найімовірніше не зрозуміють його природи. Однак, якщо чорний гумор — це єдиний інструмент, який ви використовуєте для управління травмою, краще розширити свій репертуар. Надмірна залежність від чорного гумору може призвести до свого роду емоційної глухоти, коли всі жахи і трагедії, навіть у власному особистому житті, стають моторошними або смішними, а це ускладнює ефективну реакцію на травматичні події.

Крок 7. накрийте роботу кришкою

Використання певного ритуалу або заняття чимось приємним може допомогти «припаркувати» контент, коли ви робите перерву або закінчуєте роботу. Це зменшує ймовірність того, що травматичний контент «переповзе» на ваші наступні дії. Можна спробувати наступне:

 • Файли для відволікання. Деякі журналісти та відео-оператори з’ясували, що зберігання так званих «відволікаючих файлів» — фотографій кумедних цуциків чи гарних пейзажів, чи щось подібне — це цілком дієвий спосіб переключитися від робочих задач. Є докази того, що споглядання приємних образів, що відрізняються від того матеріалу, який ви мусите переглядати та верифікувати, може змінити те, як травматичний матеріал відкладається у вас в пам’яті. У лабораторних умовах була доведена ефективність десятихвилинної гри у тетріс, ненасильницької відео-гри, яка вимагає концентрації уваги та візуальної обробки інформаціі. Якщо ви багато працюєте з травматичним фото та відео-контентом, не почувайтеся винним за час, витрачений опісля роботи на щось приємне, що б це не було — розважальні медіа чи інтернет-шопінг. 

 • Більш продуманий ритуал переходу. Таким ритуалом може бути прогулянка вулицею, миття рук чи вмивання обличчя або фізичне прибирання приміщення, в якому ви працюєте. Якщо ви використовували техніку візуалізації, наприклад, уявляли, як надягали плащ, починаючи роботу, ви можете уявити, що знімаєте його, коли закінчите виконання робочих задач. Чим жахливіший матеріал, з яким ви працюєте, тим ретельнішим та продуманішим має бути ваш ритуал.

 • Практика для визнання реальності того, що сталося в матеріалі, з яким ви щойно працювали. Для деяких людей для переключення від роботи з травматичними образами може виявитися близьким застосування духовного, релігійного або гуманістичного підходу. Наприклад, вони можуть заглибитися в себе, визнати задокументовані факти, проявити співчуття до страждань тих, кого зняли або сфотографували, і побажати, щоб інші були позбавлені такого досвіду. 

СТРАТЕГІЯ: ПЛАНУЙТЕ, КОЛИ ПРАЦЮВАТИ

Ми не завжди можемо обирати, коли працювати з травматичними подіями. Та, попри це, коли ви плануєте свою роботу, важливо керувати рівнем своєї енергії та усвідомлювати, як робота з важким контентом може впливати на інші події та заняття вашого життя. За ідеальних умов слід: 

Присвятити найкращі години робочого дня роботі з важким матеріалом. Як вже згадувалося вище, якщо у вас є вибір, найкраще працювати з травматичними матеріалами в ті періоди дня, коли ви найбільш свіжі та здатні зосередитися та аналітично мислити. Наш мозок менш ефективний в обробці травматичного матеріалу, коли ми втомилися.

Уникати роботи з травматичними матеріалами пізнього вечора та перед сном. Дослідження показують, що ми частіше зазнаємо нав’язливих спогадів – видінь, нічних кошмарів тощо – якщо наш сон порушується або переривається. Тому будьте обережні з усім, що може викликати у вас відчуття напруженості перед сном: пізні вечірні фізичні вправи, кофеїн і робота з травматичними образами можуть ускладнити засинання. Рясне вживання алкоголю пізно увечері також скоріше шкодитиме вашому сну, аніж допомагатиме йому. Через кілька годин дія алкоголю змінюється із заспокійливої на стимуляторну, що збільшує шанс прокинутися посеред ночі. Тож якщо ви багато працюєте з травматичними образами, покладатися на алкоголь як на снодійний засіб — погана ідея.[5]

Короткий сон протягом дня може бути хорошим способом підтримання загальної жвавості, але не плануйте його занадто близько до свого звичного часу відходу до сну, оскільки це може ускладнити засинання, і старайтесь, щоб ці відрізки денної дрімоти були і справді короткі (10-20 хвилин). Дрімота довше 20 хвилин, імовірно, спричинить сонну слабкість — стан сильної млявості, який робить людину нездатною до активності. Мабуть кожному, кому траплялося прокидатися у неправильній фазі повного 90-хвилинного циклу сну, доводилося це відчувати.[6]

Працювати командою. Поговоріть відверто з колегами та спробуйте з’ясувати, що і на кого має найбільший вплив. Люди мають різний рівень толерантності. Наприклад, у вашій команді може бути хтось, хто не може витримувати картин жорстокості до тварин або вівісекції, але не настільки чутливий до образів постраждалих дітей, як інший/а колега, котрий/а має досвід батьківства. Розподіляйте роботу відповідно. 

Розділяти роботу та особисте життя. Переключатись з роботи до взаємодії з людьми або домашнього життя може бути складно. Якщо у вас в голові все ще крутиться робочий матеріа, вам може бути важко спілкуватися з людьми, які відпочивають або розважаються. Подумайте про створення своєрідної буферної зони. Наприклад, можна організувати свою роботу так, щоб наприкінці зміни виконувати адміністративну роботу, не пов’язану з травматичними матеріалами, або збирати інформацію на менш напружені теми; або дорогою додому зробити щось зовсім не пов’язане з роботою. Деякі люди вважають, що фізичні вправи, як-от їзда додому на велосипеді або пробіжка — це ефективний спосіб організувати здорове розділення роботи від решти життя.

ПОГЛЯНЕМО ШИРШЕ

Наступні питання та ідеї постали під час тренінгів Дарт Центру та дискусій у редакціях:

Я почуваюся погано, якщо не вивчаю кожну деталь. Хіба це не мій обов’язок   — бути свідком подій?

Деякі люди вважають, що мають моральний обов’язок переглянути матеріал від початку і до кінця на знак поваги до померлих або постраждалих. Для цих людей деякі з запропонованих тут механізмів дистанціювання можуть здатися неповагою до жертв та тих, хто вижив, оскільки вони суперечать певним усталеним уявленням про те, що означає бути свідком.

Яким би не був ваш особистий погляд на це, спробуйте бути гнучким. Перевантаження травматичними образами може погіршити вашу здатність ефективно працювати з ними. І це нікому не принесе користі, а найменше – жертвам. Більше того, зловмисники часто поширюють зображення та відео жорстокостей, свідомо намагаючись тероризувати своїх опонентів і просувати порядок денний новин відповідно до їхніх цілей. Певне стратегічне дистанціювання під час перегляду цих фото та відео – це спосіб протидіяти цьому. Турбота про себе є професійним обов’язком, а також актом особистого опору.

Якщо не дивитимусь, то почуватимусь боягузом...

Логіка тут схожа. Розглянемо випадок, який може викликати жах, наприклад, фільм, у якому ув’язненому відтинають голову. У вас може виникнути спокуса подивитися його, щоб довести, що ви не боїтеся, і цим продемонструвати свою відмову коритися залякуванням та приниженню зловмисниками. Але варто пам’ятати, що, дивлячись це відео, ви робите саме те, чого хочуть від вас убивці.

Для людей, які починають працювати з травматичними зображеннями та відео, може бути корисним поступово нарощувати інтенсивність роботи із складним матеріалом, щоб запобігти його негативному впливу. У будь-якому випадку,  починати із найгіршого матеріалу – не найкраща ідея.

Дивитися чи не дивитися – це завжди особисте рішення, але, мабуть, краще уникати усього, що не є строго необхідним для роботи, особливо якщо ви працюєте з великими обсягами матеріалу.

Це неправильно, якщо мені хочеться переглядати травматичний матеріал? 

Ні. Деякі дослідники травми вважають, що наш вид має природне бажання шукати знання про явища, які загрожують нашому існуванню, і це частина наших намагань подолати ці загрози. Людей, які сповільнюють швидкість, щоб краще роздивитися автомобільні аварії, часто звинувачують у вуайєризмі; але бажання подивитися — така сама інстинктивна реакція, спрямована на виживання, як і бажання відвернутися. Наш мозок повинен наблизитися до небезпеки, щоб зрозуміти, варто битися, чи тікати.[7] Ця потреба зрозуміти, що таке небезпека, може частково пояснити привабливість трилерів і фільмів жахів.

Однак деякі журналісти та аналітики виявляють, що їхні особисті пороги змінюються: чим інтенсивніше вони працюють із травматичним контентом на робочому місці, тим менше вони відчувають бажання переглядати його у вільний час. Фільми жахів, які колись викликали збудження та відчуття розрядки, натомість починають здаватися фальшивими та невиправдано адреналіновими.

А що як я почну «бачити» ті речі, з якими я працюю?

Нав’язливі спогади — повторна візуалізація травматичних зображень, з якими працював/ла журналіст/ка — не є чимось незвичайним. Наш мозок створений таким чином, щоб формувати яскраві картини тривожних речей, тому у найнеочікуваніші моменти у вашій свідомості можуть спливати такі картинки. І це лише функція нашої вбудованої системи виживання. 

Нав’язливі спогади самі по собі не варті хвилювання, якщо тільки вони не стають стійкими та не викликають тривалого загального поганим самопочуття та нездатності нормально функціонувати. Якщо вас турбують нав’язливі думки, не намагайтеся позбутися їх. Примушування себе не думати про щось може парадоксально змусити ці думки повертатися знову і знову. Натомість, спробуйте скористатися уявою та трансформувати ці образи у щось інше. Подумки скористайтеся ретушшю, заблюрте ці образи у своїй голові, зафарбуйте, або подумки прокрутіть відео до того моменту, де насильства більше немає. 

Я  — керівник. Про що мені думати?

Як керівник ви не можете контролювати хвилю токсичного контенту, який надходить до вашої редакції, але ви граєте вирішальну роль у зменшенні її негативного впливу на ваш колектив. Люди стають більш стійкими, якщо відчувають, що керівник щиро турбується про їхні інтереси. Вам слід:

 • Розуміти, який вплив травматичні матеріали можуть мати на редакцію, і в чому полягає ваш обов’язок турбуватися про персонал.

 • Переглянути потоки робочих задач та процедури обробки і зберігання файлів так, щоб мінімізувати зайвий контакт із  травматичним контентом.

 • Готувати новий персонал до характеру роботи, яку вони будуть виконувати [8]

 • Плекати сприятливе та згуртоване робоче середовище

 • Дозволяти персоналу робити достатні перерви і, якщо необхідно, чергувати зміни, які вимагають високої інтенсивності роботи з контентом, створеним користувачами, з іншими, менш стресовими. 

 • Розуміти, як фізичне середовище робочого простору — доступ по світла, присутність рослин, різноманітні особливості дизайну — сприяє формуванню стійкості.  

 • Поважати потребу людей формувати власний потік робочих задач, а також власні стратегії роботи з травматичним контентом. 

 • Розуміти, як виявити та підтримати журналістів, чиє самопочуття та добробут постраждали від впливу травми. 

 • Упевнитись, що ваша організація має комплексну політику управління травмою та відповідне навчання. 

Більше інформації на цю тему можна знайти на сайті Дарт Центру. Там ви також можете знайти ресурси, присвячені різноманітним конкретним ситуаціям. Наприклад, ось текст із рекомендаціями, що керівник редакції може і повинен зробити у разі смерті когось із команди.

Які тривожні ознаки сигналізують, що хтось не дуже добре дає собі раду?

Дистрес сам по собі не є проявом жодної емоційної травми. Статті та сюжети, що описують людську жорстокість, дуже імовірно засмучуватимуть. Якщо ви працюєте з такими матеріалами, реакції дистресу, зокрема гнів, розпач, нічні кошмари,  періоди заціпеніння, відчуття збудження або напруження, труднощі з концентрацією, не є чимось надзвичайним. Такі періодичні напади емоційної «негоди» можуть викликати роздратування та зле впливати на роботу та життя загалом. Вони вимагають активної турботи про себе, але не обов’язково свідчать про потребу шукати сторонньої допомоги. 

Однак будьте уважними до будь-яких реакцій, які тривають і не зникають, а також охоплюють інші ситуації. Є велика різниця між відчуттям оціпеніння, коли ви уперше дивитися травматичне відео, та втратою інтересу до життя поза роботою або втратою прихильності до важливих для вас людей. Говорячи про тривожні ознаки, будьте особливо уважними до:

 • Помітних змін у характері людини;

 • Незвичної дратівливості, або вибухового гніву, який спалахує без очевиднної причини.

 • Образів або думок, пов’язаних з робочими завданнями, які виникають у небажаний час, які повторюються та не пом’якшуються з часом. А особливо, якщо вони про те, що за вами слідкують або нападають на вас.

 • Незвичної ізоляції або відсторонення;

 • Відчуття, що життя втратило сенс або перспективу;

 • Постійного та загального відчуття внутрішнього заціпеніння або змертвіння;

 • Посилення «самолікування» (вживання алкоголю, наркотиків, компульсивного трудоголізму та іншого).

Якщо у вас виникли проблеми чи сумніви, будь ласка, відвідайте сайт Дарт Центру, там ви знайдете більше інформації.

Що ще мені варто робити, щоб подбати про себе?

Кожен, чия робота має стосунок до травми, повинен мати план самодопомоги. Не забувайте про важливість зберігання балансу між роботою та іншими аспектами життя. Фізичні вправи, час з друзями та сім’єю — це важливі способи відновити цей баланс. Дайте собі час відрефлексувати: матеріал, з яким ви працюєте міг підняти політичні та моральні питання, поставити виклики певним переконанням. Можливо, вам допоможе обговорення усіх своїх турбот з друзями, котрі мають подібні інтереси та цінності. Ведення щоденника —це теж хороший спосіб відрефлексувати свої реакції та відновити зв’язок з тим, що для вас важливо. Якщо матеріал, над яким ви працюєте, стає всепоглинаючим, якщо ніщо інше більше не має значення, це ознака того, що треба подбати про баланс життя. 

ПОДІЛІТЬСЯ ІНФОРМАЦІЄЮ

Не бійтеся говорити про зображення або інший контент, який вас турбує. Цілком ймовірно, що ваші колеги також відчувають те саме, навіть якщо вони про це не говорять. Зокрема, зверніть увагу на недосвідчених і молодших колег, давайте їм  поради та відкрито розповідайте про проблеми роботи з інтенсивним травмуючим матеріалом. Солідарність і соціальні зв’язки є наріжними каменями стійкості. [9]

Якщо ви вважаєте поради в цій статті корисними або маєте власні рекомендації щодо роботи з травматичними зображеннями та відео, поділіться ними, будь ласка, зі своїми колегами.


ДОДАТКОВІ РЕСУРСИ

For an introductory overview of the issues surrounding graphic imagery and traumatic stress, see the Dart Centre’s tip sheet on Working with Traumatic Imagery.

You can download a handbook by First Draft News about the challenges posed by vicarious trauma for journalists on the digital front lines. 

This report by EyeWitnessMedia Hub, Making Secondary Trauma a Primary Issue: A Study of Eyewitness Media and Vicarious Trauma on the Digital Frontline, contains useful insight and recommendations.

This resource created by the Australian military offers guidance on tactical breathing and other techniques for dampening down the body’s stress responses. Also available as an app, as is this portable stress management tool.

For more information about mental health for media workers, see additional Dart Centre resources here.

Подяки: щирі подяки за внесок та поради Кейт МакМен, Елані Ньюман, Гелен Лонг,  Друті Ша, Фадах  Ясем та Крісові Бревіну.

[1] Два різних підходи до цього питання дивись: Hartley, C. A., & Phelps, E. A. (2010). Changing fear: the neurocircuitry of emotion regulation. Neuropsychopharmacology, 35(1), 136-146, p139-142; and, Hobfoll, S. E., Watson, P., Bell, C. C., & Bryant…, R. A. (2007). Five essential elements of immediate and mid–term mass trauma intervention: empirical evidence. Psychiatry, 70(4), p293-6.

[2] Park, S.-A., Song, C., Choi, J.-Y., Son, K.-C., & Miyazaki, Y. (2016). Foliage Plants Cause Physiological and Psychological Relaxation as Evidenced by Measurements of Prefrontal Cortex Activity and Profile of Mood States. HortScience, 51(10), 1308-1312.

[3] За цим стоїть складна наука. Вважається, що ділянки пре-фронтальної кори, задіяні у виконанні  контролю, відіграють велику роль у послабленні реакції на дистрес. (Дивись Ochsner, K. N., & Gross, J. J. (2005). The cognitive control of emotion. Trends Cogn Sci, 9(5), 242-249.) Коли ми втомилися, ми гірше вміємо це робити, як продемонструвало наступне дослідження, у якому алкоголь відіграє роль, подібну до втоми. Дивись: Bisby, J. A., Brewin, C. R., Leitz, J. R., & Valerie Curran, H. (2009). Acute effects of alcohol on the development of intrusive memories. Psychopharmacology (Berl), 204(4), 655-666.

[4] Дослідники з Відділення когнітивних та мозкових досліджень Ради медичних досліджень у Великобританії провели серію досліджень щодо вивчення потенціалу комп’ютерної гри Tetris як інструменту для зменшення нав’язливих думок та станів внаслідок травм. У цих експериментах суб’єкти повинні були спочатку згадати фільм, який вони бачили, а потім почати інтенсивну гру. У різних дослідженнях дослідницька група продемонструвала значне зниження кількості нав’язливих думок та станів, якщо в Тетріс грали відразу після експозиції травматичного контенту, а також якщо до гри вдавалися на день пізніше, після того, як спогади про травматичний сценарій встигли закріпитися під час сну. Результати вражаючі, але вони залежать від чітково дотримання конкретних протоколів. Дивись: James, E. L., Bonsall, M. B., Hoppitt, L., Tunbridge, E. M., Geddes, J. R., Milton, A. L., & Holmes, E. A. (2015). Computer Game Play Reduces Intrusive Memories of Experimental Trauma via Reconsolidation-Update Mechanisms. Psychol Sci, 26(8), 1201-1215; and Iyadurai, L., Blackwell, S. E., Meiser-Stedman, R., Watson, P. C., Bonsall, M. B., Geddes, J. R., . . . Holmes, E. A. (2017). Preventing intrusive memories after trauma via a brief intervention involving Tetris computer game play in the emergency department: a proof-of-concept randomized controlled trial. Mol Psychiatry, CD006869.

[5] Vandrey, R., Babson, K. A., Herrmann, E. S., & Bonn-Miller, M. O. (2014). Interactions between disordered sleep, post-traumatic stress disorder, and substance use disorders. Int Rev Psychiatry, 26(2), 237-247.

[6] Milner, C. E., & Cote, K. A. (2009). Benefits of napping in healthy adults: impact of nap length, time of day, age, and experience with napping. J Sleep Res, 18(2), 272-281.

[7] Цей есей, написаний психіатром Френком Охбергом, Three Acts of Trauma News, досліджує цю тему у контексті того, як журналісти обирають кут подачі новин.

[8] Військові та медики формують стійкість, поступово підвищуючи для нових стажерів рівень стресової або травматичної роботи. Замість того, щоб відразу задіяти нових гравців на напруженіших ролях, подумайте, що ви можете зробити, щоб ввести їх у гру поступово, щоб у них було більше часу пристосуватися до цієї ролі. З точки зору навчання, як працювати з травмою, поступове занурення краще, ніж пірнання у саму глибину. Дивись: Southwick, S. M., & Charney, D. S. (2012). Resilience: The Science of Mastering Life’s Greatest Challenges. Cambridge: Cambridge University Press, especially chapter 3.

[9] See Southwick and Charney (2012, chapters 4, 6 and 7).

The English version of this resource can be found here.